1 Temmuz Denizcilik ve Karasu’da Kabotaj Bayramı Kutlandı.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle 1 Temmuz 2015 tarihinde Karasu Yenimahalle de tören düzenlendi.
Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle 1 Temmuz 2015 tarihinde Karasu Yeni mahallede düzenlenen törene protokol olarak; Karasu Kaymakamı Şafak Gürçam, Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, Karasu Emniyet Müdürü Sefer Serdar Çakır, Karasu Garnizon Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Bahadır Helli, Karasu Liman Başkanı Ahmet Akalan katıldı.
1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramında, çelenk sunma törenine gelen konuklarla sohbet eden Karasu Liman Başkanı Ahmet Akalan; ‘’ Denizcilikten uzaklaşarak, denizden kopmak Yüce Türk Milletinin kaderi olamaz ve olmamalıdır. Yaşadığımız coğrafyaya ayak uydurup denizci bir millet olmamız bizim muasır medeniyetler arasındaki yerimizi perçinleyecektir. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ‘’Denizciliği Türk’ün büyük milli ülküsü olarak benimsemeli ve en kısa zamanda başarmalıyız’’ sözüyle denizcilikle ilgili hedefimizi belirlemiştir. Sözlerimin sonuna gelirken 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutlar, Saygılar sunarım’’ dedi.
Karasu Kaymakamı Şafak Gürçam günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Gürçam, konuşmasında ” Ülkemizde 89 yıl önce, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanununa göre “Türkiye Limanları ve Sahilleri arasında yük ve yolcu taşıması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri bundan böyle, Türk vatandaşları ile Türk bayrağı taşıyan gemilerle yapılacağı ” hükme bağlanmıştır. Bu kanun ile sadece bağımsızlığımız ve denizlerimizdeki hükümranlık haklarımız perçinlenmiş, aynı zamanda denizciliğimizin gelişmesi için de, bir dönüm noktası olmuştur’’ dedi.
‘’Denizler, Ülkelerin Güven ve Refahı İçindir’’
Sözlerine devam eden Gürçam; ‘’Bilindiği üzere; Denizler, ülkelerin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez öneme sahiptir. Denizi ve denizlerini iyi kullanan ülkeler diğerlerine göre daha önde ve başarılıdırlar.
Yabancılara verilen imtiyazları kaldıran Kabotaj yasası ile birlikte Türk vatandaşlarına denizcilik, deniz turizmi, gemi inşa ve tersanecilik, balıkçılık, deniz taşımacılığı, eğitim ve bunun gibi alanlarda bir çok imtiyazlar sağlanmış, siyasi ve ekonomik özgürlükler elde edilmiştir.
İlçemizde de devam eden Liman inşaatının tamamlanmasıyla ticaret ve ekonomik hayatta kayda değer bir gelişme olacağı; bunun yanında Liman Başkanlığımızın daha da büyüyeceği ve aktif hale geleceği kanaatindeyim.
Bu duygu ve düşüncelerle, bütün vatandaşlarımızın ve denizcilerimizin 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin, kendi kara sularında egemenlik ve bağımsızlığını ilan ettiği 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu Türk Denizciliği’nin bağımsızlığı ve geleceği açısından büyük önem taşımaktadır, diyen Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, sözlerinde şu ifadelere yer verdi, “Güçlenen altyapısı, modern tersaneleri ve büyüyen deniz ticaret filosuyla uluslararası rekabete açık denizcilik sektörümüzün ülke ekonomisine katkısı her geçen gün artmaktadır. Bu doğrultuda denizciliğimizin daha da gelişmesi için, denizlerimizden sağlanan imkânların artırılması ve kaynaklarının ekonomiye kazandırılması kuşkusuz ki bir zorunluluğumuzdur.
Bu anlayışla denizcilik alanındaki çalışmalarımıza ve sektörün değerli temsilcilerine gayretlerinden dolayı teşekkür ediyor, 53 km’lik sahil sınırında; turizm faaliyetleri ve balıkçılık gibi birçok konuda Karadeniz’den istifade eden İlçemizin denizcilikteki faaliyetlerini daha da arttırıp geliştirmesini temenni ediyor, halkımızın 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum’’ dedi.

Facebook İle Yorum Yapın

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Etiketler :

Karasu Firma Haberleri

Son Yapılan Yorumlar

Karasu’da Hergün Elektrik Kesintisi için Canan diyorki;

Karasu aziziye mah ve bayramın 2.günü saatlerdir elektrikler yok ? aynı rahatsızlık Sedaş yöneticilerinin evlerinde de varmı acaba Bayram günü biraraya geldiğimiz ailemizin yüzünü görmeden konuşmaya ç

FİSKOBİRLİK üreticinin "emanet" fındığına talip için bayram ali alemdar diyorki;

neden haberiniz var fındık 9 tl düşmüş kendiniz parayı buluyorsunuz

FİSKOBİRLİK üreticinin "emanet" fındığına talip için bayram ali alemdar diyorki;

boşuna o koltukta oturuyorsun lütfü bayratar