Karasu Tanıtımı

Karasu Tanıtımı İçin Burayı Tıklayarak Karasu Tanıtımını İzleyebilirsiniz.

KARASU HAKKINDA GENEL BİLGİ:
Karasu’nun başlıca geçim kaynağı: fındık ve turizmdir. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, nüfus, on katına çıkar. Özellikle: gurbetçi vatandaşlarımız tarafından tercih edilmektedir. Kuzeydeki muhteşem sahil ve Karadeniz’in o muhteşem suyunda deniz keyfini çıkarırken, güneyinde ise, muhteşem yeşillikleriyle, Karadeniz’in yaylalarını aratmayacak kadar güzel bir yeşillikle karşılaşırsınız.

KONUM: Batı Karadeniz bölgesinin bitimi, Marmara bölgesinin başlama noktasındadır. Denizden yüksekliği: 31 metredir. Sakarya Nehri, İlçenin Yeni Mahallesinden denize dökülür.

Karasu Haritası İçin Burayı Tıklayarak Karasu Haritasını İnceleyebilirsiniz.

Karasu Köyleri Sakarya
Adatepe Köyü
Akkum Köyü
Ardıçbeli Köyü
Camitepe Köyü
Çatalövez Köyü
Darıçayırı Köyü
Denizköy Köyü
Gölköprü Köyü
Hürriyet Köyü
İhsaniye Köyü
Kancalar Köyü
Karamüezzinler Köyü
Karanlıkdere Köyü
Karapınar Köyü
Kızılcık Köyü
Konacık Köyü
Küçükkarasu Köyü
Kurumeşe Köyü
Kuyumcullu Köyü
Manavpınar Köyü
Paralı Köyü
Resuller Köyü
Sinanoğlu Köyü
Subatağı Köyü
Taşlıgeçit Köyü
Tepetarla Köyü
Tuzla Köyü
Üçoluk Köyü
Yassıgeçit Köyü
Yenidağortaköy Köyü
Yenidoğan Köyü
Yeşilköy Köyü
Yuvalıdere Köyü
Yakındaki Yerler

Yer Adı Mesafesi
Kancalar Deresi 7,85 km.
Akkum 7,61 km.
Karapınar 7,75 km.
İhsaniye 4,85 km.
Sakarya Ağzı 4,60 km.
Sakarieh 3,93 km.
Sakaria Irmak 3,93 km.
Sakarya Nehri 3,93 km.
Sargonius 3,93 km.
Yenimahalle 3,93 km.
İncili 0,27 km.
Karasu 0,27 km.
İncirli 0,27 km.
Demirli Dağı 4,54 km.
Karasu 8,51 km.
Aksu 8,51 km.
Karasu ilçesinde toplam 33 köy bulunmaktadır.

İKLİM: Karadeniz ikliminin hakim olduğu ilçede, genelde her mevsim yağışlı geçer.
Sakarya, Karasu
KIYI: Karadeniz kıyısında, yaklaşık 60 km. Uzunluğunda bir kıyı şeridi vardır. Karasu plajı: 20 km. Uzunluğunda, geniş bir kumsaldır. Sahilde: romatizmal hastalıklara iyi gelen, ince taneli kum bulunuyor. Özellikle, hafta sonlarında sahil hattında yoğunluk yaşanır. Sahil hattı boyunca: ayrıca, yeme-içme tesisleri, pansiyon ve oteller bulunur. Söylediğim gibi, sahil bandı uzun. Bu nedenle: Karasu sahilinde, boğulma olayları fazla oluyor. Çünkü: insanlar, her yerden denize giriyorlar. Koruma önlemleri alınmayan yerlerden denize girildiğinde, sonuç tam bir hüsran. Bir sezonda: koruma önlemi olan yani cankurtaran bulunan yerlerde denize girenlerden, yaklaşık 200 civarından insan, boğulmaktan cankurtaranlar sayesinde kurtarılıyormuş. Bu yüzden: lüften, buraya gidecek ziyaretçiler, her yerden denize girmesin, koruma önlemi yani cankurtaran bulunan yerlerden denize girin ve denizde kesinlikle açılmayın, kıyıda bulunan, yakınlarınızın da açılmasına izin vermeyin. Çünkü: Karadeniz gerçekten yüzmek için çok farklı ve daha fazla güç ve enerji gerektiren bir deniz.

karasu mersin Sakarya, Karasu
MERSİN BALIĞI: Karasu’da, her yıl Mersin Balığı Festivali düzenleniyor. Kıkırdaklı balıklardan olan Mersin Balığı; gövdesi iri ve mekik biçimindedir. Başı, ileri doğru sipsivri uzanır. Ağzı, başın altında bulunur. Tuzlu ve tatlı sularda, denizlerde ve göllerde barınabilir. Yumurta mevsiminde, ırmaklara girer. Boyu; 3-6 metre arasındadır. Avlandığı için, sayısı gittikçe azalmaktadır. Eti oldukça iyidir. Tütsülenerek ve tuza bastırılarak yenir. Bu yüzden; önemli derecede av konusu olmuştur. Ancak, günümüzde, tükendiğinden avı, 12 ay boyunca yasaklanmıştır. Bir zamanlar, mersin balığı, bölge için altın yumurtlayan tavuk gibi imiş. Çünkü: havyarı, büyük gelir sağlıyormuş. Ancak, sonraki dönemlerde nesli tükenmeye başlamış. Şu anda koruma altında. 1970
lere kadar, Karasu’da birçok ailenin geçim kaynağı olan Mersin Balığı, günümüzde, modern yöntemlerle çoğaltılmaya çalışılıyor. Aynı zamanda, Karasu’nun Belediye Amblemi.

AQUA PARK OTEL: Karasu’da: muhteşem su parkı ile birlikte, güzel bir otel var. Otelin aqua parkının bulunması, otele ayrı bir güzellik katmış.

TERMİK SANTRAL: Son olarak, hani genel konular diyoruz ya, duyduğuma göre: Karasu’ya Termik Santral kurulacakmış. Ne demeli bilmiyorum? Gerek teknolojinin en büyük gereksinimi olan elektrik enerjisine olan ihtiyaç ve gerekse, canlıların yaşamı için gereken, doğa, tabiat olgularının gereksinimi, hangisi öne alınacak, hangisi varedilip diğeri yok edilecek, bilmiyorum? Ama, şu kesin ki, sanırım Termik Santral yapılması için, çok daha müsait yerler bulunabilir mi acaba? Yoksa, bu cennet gibi yer, yokedilmemeli diye düşünüyorum.

TARİHİ:
Karasu tarihi, Frigya dönemine kadar uzanır. Karasu’nun ilk yerleşim birimi: Küçük Karasu köyüdür. Bu köyün mezarlığı incelendiğinde: bir zamanlar nüfusun kalabalık olduğu, mezar taşlarının incelenmesinde ise, Roma-Bizans sanatını yansıttığı anlaşılmaktadır.

İlçede; MÖ.3′ncü yüzyılda başlayan: Bithynia krallığının egemenliği, MÖ.1′nci yüzyıldaki Roma yönetimine kadar sürer. 11′nci yüzyılın sonlarında; Selçuklulardan Artuk Bey’in Bizanslıları yenmesiyle, yöre Selçukluların eline geçer. Ancak: 1072 yılında, yine Bizanslıların egemenliği görülür. 1322 yılında ise, Orhan Gazi tarafından Osmanlı topraklarına katılır.

Eski adı: “İncili Karasu” dur. Cumhuriyet döneminde, bataklıklar kurutulmuş ve Kafkasya ve Balkanlardan gelen göçmenler, yöreye yerleştirilmişlerdir.

KARASU’NUN YAKIN TARİHİ:
Evet, Karasu’nun yakın tarihinden kasıt: geçenlerde televizyon dizisi olarak da yayınlanan “İpsiz Recep”. Kurtuluş Savaşı sırasıda, İpsiz Recep, yanında 1800-2000 kişi ile birlikte düşmanı Karasu’ya sokmamış, Anadolu hükümeti yanında yer alarak, şerefle milli davaya hizmet etmiştir. Cesareti, gözüpekliliği ve ataklığı sayesinde “İpsiz”lakabını alır. Milli mücadele yıllarında göstermiş olduğu kahramanlıklar nedeniyle: milis yüzbaşı rütbesini alır. 1928 yılında, Karasu’da ölür.

GEZİLECEK YERLER: Sakarya, Karasu
MADEN DERESİ:
Karasu-Kocaali arasından içeriye doğru girince, Cam Dağlarından kaynaklanan Maden Deresine ulaşabilirsiniz. Derenin sesini dinleyerek, yeşile bezeli bir çevrede yürüyüşler yapmak mümkün. Çok eskilerde, burada: kurşun, boraks, çinko ve altın madeni varmış. 1914 yılında, bütün galerileri çökerterek, bölgeyi terk etmişler. Daha sonra ise, bölgeyi: kayın, çınar, ceviz ve fındık ağaçları donatmış. Buradaki tesislerde: tereyağında pişirilmiş alabalık yiyebilirsiniz. Tesisler: ağaçlar altında, kiremit damlı ahşap kamelyalardan oluşuyor. Maden Deresinde konaklama olanağı yok. Çadırınız yoksa, Karasu veya Kocaeline gitmek zorundasınız. Kuşların ve kurbağaların sesinden başka ses duyamayacağınız bu yörede, böğürtlen toplayabilir, paçalarınızı sıvayıp, derenin içinde de yürülüş yapabilirsiniz. Arzu ederseniz, alabalık çiftliğinden, alabalık satın alabilirsiniz.

Sakarya, Karasu ACARLAR LANGOZU (GÖLÜ);
Burada: İstanbul Üniversitesi ve Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu tarafından, Acarlar Gölündeki kuş türleri ve bitki çeşitliliğini incelemek üzere, bilimsel çalışmalar yapılıyor. Bunu duyunca, harika, gayet güzel dediğiniz kesin. Ama: devamını okuyun bakalım, düşünceleriniz değişecekmi. Evet, bu çalışmaları, İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği destekliyor ve finansmanını karşılıyor. Yani: projenin parasal desteği, İngilizlerden. Neyse: sonuçta, Acarlar Gölünde, eko turizm hayata geçirilmeye çalışılıyor. Yüzlerce kuş türün barındıran gölde “Kuş Gözlem Evi” kurulabilir. Ayrıca, fotoğraf ve bitki gözlemciliği için uygun bir alan. Birazda Acarlar Gölünden söz etmek istiyorum. Acarlar Gölü, doğal Sit alanı ve koruma altında. Göl: yaklaşık 10 km. Uzunluğundadır. Subasar orman topluluktan içerir. Bu özelliğiyle, İğneada Langozundan sonra, Türkiye’deki en büyük ikinci subasar ormanıdır.

KÜÇÜKBOĞAZ GÖLÜ:
İlçenin doğusundadır. Şehir merkezinin 5 km. Uzağında, küçük olmakla birlikte, dikkat çekici bir set gölüdür. Olta balıkçılığıı ve piknik alanı olarak kullanılan mesire yeridir. Gölün Karadeniz’e açılıyor olması, ayrı bir güzellik katmaktadır. Gölde: kızıl kanat, sazan, tatlı su kefali gibi balık türleri var.

POYRAZLAR GÖLÜ:
Adapazarı içinden geçilerek, gidilen bir yer. Burası: yaz-kış dibinden kaynak suları ile beslenen bir göl. Fazla sularını Sakarya nehrine karıştırıyor, karabatak ve ördekleri görmek mümkün. Göç mevsiminde, kuğalar da gölü ziyaret ediyor. Gölün yüzü ise, nilüfer çiçekleriyle kaplı. En derin yeri: 12 metre ve dibi batak. Gölde yüzmek, kesinlikle yasak. Çevresinde köy evlerinin haricinde yapılaşma yok. Orman Genel Müdürlüğüne bağlı “Poyrazlar Gölü Milli Egemenlik Parkı” na hafta sonu gelenlerin sayısı az değil. Uçsuz bucaksız yeşilliklerde yapacağınız bir gezinti sonrası, göl kenarındaki kamelyalarda oturarak soluklanabilir, tertemiz havayı içinize çekip, piknik yapmanın keyfine varabilirsiniz.
Göle, milli park olması nedeniyle, küçük bir ücret ödeyerek giriliyor. Piknik masaları, ocaklar ve kamelyalar var. Çadır kurup kamp yapmak imkanı da var. Ücreti ödenerek, gölde olta balıkçılığı da yapmak mümkün. Biraz pullu ve kılçıklı olan: kızılkanat balıklarından tutabilirsiniz.

Facebook İle Yorum Yapın

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Etiketler :

Karasu Firma Haberleri

Son Yapılan Yorumlar

Karasu’da Hergün Elektrik Kesintisi için Canan diyorki;

Karasu aziziye mah ve bayramın 2.günü saatlerdir elektrikler yok ? aynı rahatsızlık Sedaş yöneticilerinin evlerinde de varmı acaba Bayram günü biraraya geldiğimiz ailemizin yüzünü görmeden konuşmaya ç

FİSKOBİRLİK üreticinin "emanet" fındığına talip için bayram ali alemdar diyorki;

neden haberiniz var fındık 9 tl düşmüş kendiniz parayı buluyorsunuz

FİSKOBİRLİK üreticinin "emanet" fındığına talip için bayram ali alemdar diyorki;

boşuna o koltukta oturuyorsun lütfü bayratar